Reklama

Wyszukaj przepis

Swojski makaron z natką pietruszki i kopru.

Teraz mamy taki wybór makaronów że nie chce się robić swojskiego. Ja jednak postanowiłam zrobić swój z dodatkiem natki pietruszki i kopru, taki makaron idealnie pasuje do rosołu ugotowanego ze swojskiej gęsi, kaczki czy kury. Powiem wam szczerze uwielbiam robić makaron czy pierogi tylko nie zawsze moje ręce chcą ze mną współpracować ale staram się robić jak tylko najdzie nas ochota na swój makaron. Moja rodzina dziś była zachwycona tym makaronem. Przepisu na rosół nie będę pisała ponieważ już nie raz podawałam.

składniki na makaron :

2,5 szklanki mąki pszennej ( szklanka pojemność 210 ml ),

1 jajko,

0,5 łyżeczki soli,

3/4 szklanki mocno ciepłej wody,

3 łyżki oleju,

25 g świeżej natki pietruszki,

25 g świeżego kopru.


wykonanie : Do miski wsypać mąkę, wbić całe jajko, wsypać sól. Od natki pietruszki i kopru odciąć grube łodyżki następnie i koper i natkę pietruszki pokroić drobno, dodać do reszty produktów dodanych do miski. Jak już mamy wszystko dodane wtedy wlać mocno ciepłą wodę i szybkim ruchem łyżki wymieszać aby mąka się nie sparzyła.



Jak już mamy ciasto wymieszane ręką wtedy całość dokładnie wyrobić do połączenia się składników. Następnie wlać olej i dalej wyrabiać tak długo aż ciasto wchłonie cały dodany olej. Wyrobione ciasto pozostawić pod przykrytą ściereczką aby odpoczęło.


Jak już ciasto odpoczęło tak mniej więcej dziesięć minut wtedy podzielić je na dwie części. Na stolnicę wysypać mąkę położyć jeden kawałek ciasta na makaron, obsypać mąką również z wierzchu. Rozwałkować na bardzo cieniutki placek. tak postępować z dwoma kawałkami ciasta.


Gdy mamy już dokładnie rozwałkowane ciasto wtedy pokroić je na pasy dowolnej grubości. Każdy pokrojony pas posypać mąką z wierzchu i od spodu zwinąć w rulonik następnie na desce za pomocą noża kroić dowolnej grubości nitki. Tak postępujemy z każdym wyciętym pasem. Pocięte w nitki ciasto makaronowe przekładać na ściereczkę rozkładając go. Z całego ciasta surowego makaronu wyszło mi 800 g.


Gdy już z jednego kawałka ciasta mamy przygotowany makaron, nastawić wodę soląc ją. Jak woda się zagotuje zmniejszyć gaz wkładać makaron ( oczywiście nie cały bo jest go sporo ). W sumie zależy w jakim garnku i w jakiej ilości wody będzie gotowany. Jak makaron zaczyna się gotować zamieszać go wlać oleju łyżkę i na wolnym ogniu pogotować 2 do 3 minut. Ugotowany makaron przelać na durszlak i zalać zimna wodą aby się zahartował.


Ugotowany, odlany i zahartowany makaron swojski podałam ze świeżo ugotowanym rosołem z własnej gęsi. Taki makaron idealnie nadaje się do rosołu różnego rodzaju to znaczy ugotowany z czego sobie życzycie czy z jednego rodzaju mięsa czy też z trzech rodzajów. Makaron również nadaje się do różnego rodzaju sosów.






Komentarze

Popularne posty