Reklama

Wyszukaj przepis

Zupa rosołowa ze swojskimi kluseczkami

Może skusicie się na pyszną zupkę rosołową z własnej roboty kluseczkami, zupa podobna do rosołu lecz dodane do niej są kluseczki które sami wykonujemy. Taka zupka smakuje wyśmienicie jest rozgrzewająca a za sprawą klusek bardzo sycąca sprawdzi się nawet przy przeziębieniu. Ja dodaję dużo włoszczyzny ponieważ bardzo uwielbiamy wszystkie zupy gdy jest dodana natka pietruszki dużo natki.

składniki : 

500 g porcji z gęsi,

1 marchew 80 g,

1 korzeń pietruszki lub kilka małych,

1,5 łyżki suszonej włoszczyzny,

2 łyżeczki przyprawy uniwersalnej,

2 liście laurowe,

6 ziarenek ziela angielskiego,

1 mała cebula,

2 łyżki mrożonych liści selera,

3 łyżki natki pietruszki,

2 kostki magii 4 g każda. 


kluski :

6 czubatych łyżek mąki pszennej,

1 małe jajko,

6 łyżek przegotowanej zimnej wody.


wykonanie : Do garnka wlać dwa litry wody dodać dobrze wymoczone porcje z gęsi ( mam swoje ) lub inne porcje jakie kto woli, wkroić dowolnie marchew i zagotować, następnie zmniejszyć ogień zebrać powstałe szumowiny i dodać suszoną włoszczyznę, liście laurowe, ziela angielskie oraz przyprawę uniwersalną gotując na wolnym ogniu nadal zbierać powoli szumowiny. W trakcie gotowania na wolnym ogniu dodać korzeń pietruszki oraz liście selera pokrojone drobniej. Całość gotować na bardzo wolnym ogniu do pełnej miękkości mięsa, czym wolniej gotuje się wywar tym bardziej będzie przezroczysty i klarowny.

W czasie gdy wywar rosołowy gotuje się a raczej pyrkocze na wolnym ogniu, przygotować kluski do salaterki wsypać mąkę, wbić całe jajko oraz wlać wodę całość dokładnie wymieszać widelcem do połączenia się wszystkich składników ze sobą. Gdy w wywarze rosołowym porcje są już wystarczająco miękkie włożyć opaloną na gazie lub ogniu cebulę oraz dodać kostki magii. Następnie na widelec nabierać malutką część ciasta i wkładać do gorącego rosołu do wykorzystania całego przygotowanego ciasta, pogotować z kluskami na wolnym ogniu do pełnej miękkości dodanych klusek.


Gdy dodane kluseczki są już bardzo miękkie wtedy dodać mrożoną lub świeżą natkę pietruszki, zamieszać i lekko zagotować jeżeli ktoś nie akceptuje w rosole czy zupach zieleniny a właściwie włoszczyzny można ją pominąć ja nie wyobrażam sobie zup bez dodatku np. natki pietruszki. Zagotowaną zupę zdjąć z ognia dla większej ilości osób w rodzinie ilość składników na kluski wystarczy powiększyć czyli dodać większą ilość składników.
Zupa rosołowa z kluskami wyszła tak smaczna że aż brali dokładki i nic nie zostało aż się zdziwiłam. Taką zupę w czasie podawania można posypać świeżo zmielonym pieprzem naturalnym. Polecam na przeziębienie i nie tylko można również zrobić dodatkowo drugie danie ja nie robię bo i tak by nie zjedli nauczeni są do jednego dania obiadowego.


Komentarze

Popularne posty